Chceš začít hned?

Nemáš zatím žádné pedagogické vzdělání a máš pocit, že možnost učit je pro tebe vzdálená až nedosažitelná? Sice už víš, jaké vzdělání a kvalifikaci by sis měl/a doplnit, ale zjistil/a jsi, že to bude trvat až několik let? A ztrácíš z toho chuť začít učit? 

Neboj – máme pro tebe dobré zprávy! 

V ideálním případě bys pro každou pozici ve škole měl/a mít příslušnou kvalifikaci už před nastoupením do práce, ale jde to i jinak. Je to zejména proto, že v českém školství opravdu chybí spoustu lidí a ředitelé škol, pokud nemají kvalifikovaného zájemce, mohou přijmout i člověka, který příslušnou kvalifikaci zatím nemá. V praxi tak opravdu není výjimkou, že na školách pracují lidé, kteří si kvalifikaci teprve dodělávají a zároveň už získávají tolik potřebnou praxi. Neboj se tedy zároveň s přihláškou na potřebný kurz nebo obor poohlédnout i po práci, pokud bys rád/a začal/a pracovat rovnou.

V praxi to znamená nebát se odpovědět na pracovní nabídku, která tě zajímá, nebo aktivně napsat řediteli, i když nemáš pro práci potřebnou kvalifikaci. 

Najdi si práci ve školství

Novela?

Aktuálně v poslanecké sněmovně sice leží novela zákona o pedagogických pracovnících, která předpokládá, že by mohli učit i lidé bez kvalifikace, ale nedej se zmást – tuto možnost pak budou mít pouze první tři roky své učitelské kariéry. Vzdělání si po těchto třech letech budou muset doplnit stejně, jako to platí pro nás všechny nyní.