Proč jít učit? Nevěřte mýtům!

Až 110 tisíc lidí uvažuje, že by šli do školství. Jste jedním z nich? Víte, co vám brání? Nejsou to náhodou mýty? Jaké je to vaše „ale“?
„Vždyť nemáš peďák!“
„Jsi na to moc stará!“
„Dyť máš kérky a barevný vlasy!“
„Kdo neumí, učí!“
„Učit můžeš jen na plnej!“
„Můžeš začít jen od září.“
„Ty jako něčemu rozumíš?“
„Učitel musí vědět všechno!“
Všichni jsme prošli vzdělávacím systémem a z pozice žáka*žačky*studentů máme poměrně jasnou představu, kdo je učitel a co dělá. Když se zamyslíte teď nad postavou vyučujícího, změnil se váš názor za ta léta? My jsme Začni učit! a už od roku 2016 pomáháme zájemcům objevovat krásu učitelské profese. Dostáváme do školství motivované zájemce o učitelství, ze kterých pomáháme dělat motivované učitele a učitelky. Byla by škoda, pokud by o ně naše, vaše i jejich děti měly přijít!

Českému školství v současnosti chybí přes 6000 učitelů a učitelek.

0
zavřených škol
0
dětí bez učitele
0 %
absolventů peďáku neučí

Projekt byl podpořen výzvou „Na učitelích záleží“.

Který z těchto mýtů brání ve vstupu do školství vám?

Stejně jako řada dalších povolání, ani učitel se neobejde bez vzdělání. Doktor má v rukou životy, právník osud a učitel budoucnost dětí a k tomu krom prestiže patří i požadavky.

Cesta k vytouženému cíli však může být kratší, než se na první pohled zdá. Když ředitel*ka nedokáže obsadit pozici kvalifikovaným učitelem, můžete začít učit hned zítra a vzdělání si doplnit. Podle Novely zákona o pedagogických pracovnících platné od 1. 9. 2023 na to máte krásné tři roky! Stačí mít absolvované magisterské studium (Mgr. nebo Ing.) a zalíbení v 2. stupni ZŠ a nebo středních školách.

Jistě znáte výraz „pedagogické minimum“. Ten už nahradil novější doplňkové pedagogické studium. Pokud máte VŠ diplom, přesně takové studium si budete muset doplnit.

Nevíte však, které vzdělání*studium*kurz potřebujete? Naštěstí máme interaktivního průvodce, který vás provede legislativní džunglí a poradí, kde se vzdělat, abyste mohli vzdělávat!

„Učit jde jen na plný úvazek!“

Velká část společnosti si ještě pořád myslí, že povolání učitele se rovná každodenní přítomnosti ve škole. Realita moderního školství je však jiná.

Učitelství nabízí různé možnosti úvazků, a to zejména na druhém stupni nebo středních školách. Mnoho škol je tak otevřených částečným úvazkům. To dává uchazečům možnost nechat si druhou práci, mít čas na rodinu či další zájmy. Částečný úvazek může být ideálním řešením pro ty, kteří milují svou práci a zároveň chtějí své zkušenosti předávat dále.

Velikost úvazku není pevně daná a závisí na konkrétní škole a jejím vedení. Existují školy, které ocení i nabídku 5 odučených hodin týdně. Poohlédněte se po okolí, které školy hledají vyučujícího na částečný úvazek – například pro odborné předměty nebo semináře. S částečným úvazkem můžete skloubit své pracovní a osobní zájmy a stát se inspirativním průvodcem pro mladé generace.

Najděte si práci ve školství

Už víte, že učitelství je tou správnou cestou, ale nevíte, jak udělat první krok? Pomůžeme vám najít tu správnou školu. Ať už chcete ve vašem okolí, poloviční úvazek, 5 hodin týdně, Hejného matematiku –⁠ náš „tinder“ pro učitele najde ten správný match!

„Jsi na to už starý*stará!“

Nikdy není moc brzo (ani pozdě). Učitelství je profese, do které můžete naskočit v každém věku. Mladí vyučující přináší do učeben energii a svěžest, která žáky oslovuje a podněcuje jejich zvídavost. Na druhou stranu starší učitelé nabízejí bohaté zkušenosti ze života – osobního i pracovního. Takoví zase nabízí hlubší perspektivu a přináší životní moudrost. Každý věk vyučujícího má jedinečný přínos a perspektivu a vzájemně se doplňují, což přináší pestrost a obohacení do výuky a školství jako celku.

Obor vzdělávání je o neustálem učení (se). Vzdělávají se děti, ale i učitel*ka. Díky své jedinečné osobnosti i profesnímu zázemí můžete přinést do výuky jedinečný přístup a obohatit tak žáky či studenty. Bez ohledu na věk, každý máme schopnost předávat vědomosti, inspirovat a vést. Učitelství není o věku, ale vášni a zápalu.

Poslechněte si Vlaďčin inspirativní příběh. Ta se po čtyřicítce rozhodla jít učit, což byl v její kariéře obrat o 180°. Nelituje jediné minuty!

„Učitel musí vědět všechno.“

A věděl to ten váš? A pamatujete si, co dělal*a, když ne? Realita je taková, že i učitelé jsou jen lidé a nemohou znát odpovědi na všechny otázky. Učení je celoživotní proces, a to platí i pro učitele.

Být učitelem není jen o neustálém plnění nádoby (dětské hlavy) množstvím informací. Tato práce vyžaduje otevřenost a ochotu nejen předávat vědomosti, ale i se učit – od svých žáků, studentů i kolegů. Učitel by měl jít příkladem a být schopen přiznat, že něco neví. Ukázat, že něco nevíte, není slabost. Učíte tak děti, že chyby nejsou ostudou, ale příležitostí k růstu a učení se.

Každý učitel má své odborné znalosti, ale nikdo neví všechno. Přiznat, že něco nevíme, a společně hledat odpovědi, podporuje vývoj čím dál důležitějšího kritického myšlení a zvídavosti u žáků.

Každý motivovaný zájemce má právo učit děti. Své o tom ví i právník Dominik, který místo do kanceláře zamířil do třídy. A jak to celé vlastně bylo? Řekne vám to sám!
Zjistěte o jeho cestě více v tomto videu!

„Vždyť máš kérky a barevný vlasy!“

Často nás napadají stereotypní obrazy učitelů, spojené s tvídovým sakem, přísným pohledem a staženým drdolem. Učitelská profese přináší výzvy v podobě mnoha pohledů a očekávání – od vedení školy, kolegů, až po třídu a rodiče žáků. Je proto klíčové vybrat si školu, kde můžete sympatizovat s kolegy a sdílet společnou vizi vzdělávání. Moderní školy kladou důraz na důležité kvality, jako je respektschopnost naslouchat – nejen dětem, ale i sami sobě. Učitelé mají důležitou roli ve vytváření zdravého a pozitivního prostředí ve třídě, a autentičnost učitele má velký vliv na atmosféru v učebně a kvalitu vztahů mezi žáky.

„Můžeš učit jen od září.“

Ačkoli začátek školního roku je pro žáky spojen s prvním zářím, pro učitele toto pravidlo není tak striktní. Můžete začít učit kdykoliv během roku. Školy často hledají učitele nejen na začátku školního roku, ale i během něj.

Škola může hledat náhradu za mateřskou dovolenou, ze zdravotních důvodů či z prostého nedostatku učitelů. Inzeráty na učitelská místa se objevují průběžně a pokud už teď cítíte motivaci, rozhodně máte šanci začít učit!

Učení může být skvělou cestou nejen k zářijovému začátku, ale ke každému jinému měsíci v roce. A nemusí to nutně být od příštího pondělí! Poptávka po motivovaných učitelích je stále vysoká, a tak klidně třeba teď je ideální čas, abyste se chopili inspirativní role ve vzdělávání mladých generací. A až nastoupíte a bude z vás začínající učitel*ka? Pomůžeme vám v Zauč se!

„Ty jako něčemu rozumíš? – Kdo neumí, učí!“

Učitelství již dávno neznamená pouze monotónní předávání informací. Vyučující jsou dnes průvodcivzory pro své žáky, kteří formují jejich charakter i hodnoty. A to po a na celý život. Vzpomeňte si na osobnosti ze školy, které vám zůstaly v paměti. Byli to ti, kteří jen jednotvárně odříkávali látku u tabule a pak zmizeli v kabinetu?

Moderní svět 21. století přináší nové výzvy, kterým mohou učitelé čelit rozvinutými soft skills. Komunikace, spolupráce, well-being a sebevědomí jsou dnes stejně důležité (ba dokonce důležitější) jak data v historii – Zlatá bula sicilská nebo Bitva na Bílé hoře.

Učitelé mají být průvodci a inspirace pro své žáky. Opravdoví učitelé rozumí potřebám a schopnostem každého jednotlivého žáka a systematicky je podporují v jejich osobním růstu a rozvoji. Odhalují jejich talenty a pomáhají jim tyto schopnosti rozvinout. Učení není jen o pasivním přijímání informací, ale především o vytváření bezpečného a podnětného prostředí, kde mohou objevovat své talenty a učit se nejen od učitelů, ale i od svých spolužáků.

Tomáš na učitelství nejvíc oceňuje bezprostřední zpětnou vazbu, kterou v předešlém zaměstnání neměl. Poslechněte si, jaká byla jeho cesta k učitelství.
Jak se k učitelství dostal se dozvíte v tomto videu.

Zajímají vás další videa ze série Cesty k učitelství? Podívejte se na celý playlist!

Projekt byl podpořen výzvou „Na učitelích záleží“.

Zajímá vás, jak se snadno dostat do školství?

Přihlaste se k newsletterovému seriálu, který vás provede všemi nástrahami cesty za katedru – každý týden jeden díl!

(Formulář na registraci k newletteru není v současné chvíli k dispozici. Obnovte si, prosím, stránku nebo se vraťte později.)

Najděte si práci ve školství

Už víte, že učitelství je tou správnou cestou, ale nevíte, jak udělat první krok? Pomůžeme vám najít tu správnou školu. Ať už chcete ve vašem okolí, poloviční úvazek, 5 hodin týdně, Hejného matematiku –⁠ náš „tinder“ pro učitele najde ten správný match!

Na co se nejčastěji ptáte?

Plat pro spoustu lidí rozhoduje o tom, jestli se vydají na dráhu učitele. Přestože se jejich výše za poslední roky stále zlepšuje, zůstávají opředeny řadou mýtů. Jak to s platy doopravdy je?

Nástupní plat učitele bez praxe v roce 2022 je při plném úvazku 32 820 korun hrubého. Platí, ať učíte na Královských Vinohradech nebo v Polici nad Metují. Výsledná částka na výplatní pásce je ale ovlivněna spoustou dalších proměnných. Jsou školy, které mají důkladně vypracovaný systém odměn. Příplatky můžete dostat nejen za třídnictví, ale třeba i za využívání technologií ve výuce nebo například za vytvoření plánu vlastního rozvoje. 

Trend platů ve školství je každopádně pozitivní. V grafu vidíte, jak se průběžně zvyšuje jejich průměrná výše, do které se započítávají i platy ředitelů a dalších pracovníků školy.

Nemusíte. Vše záleží na škole a jejím řediteli. Pokud tedy máte skvělou práci, ale zároveň byste chtěli své zkušenosti předávat dál, je pro vás částečný úvazek ideální! 

Na druhém a dalších stupních vzdělávání jsou tyto úvazky běžné. Narazíte na ně ale i u prvního stupně. Zároveň je zde také možnost využít učení v tandemovém/párovém režimu.  

Částečný úvazek je superosvěžující! S tím, že chci učit jen na částečný úvazek nemělo vedení žádný problém. Pro rozvrháře je to sice trochu oříšek, ale poradí si s tím.”

Hana, učitelka na ZŠ

Povolání učitele nemusí být nutně běh na dlouhou trať. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných učitelů může být blíž, než si myslíte. Když ředitel nedokáže obsadit pozici kvalifikovaným učitelem, můžete začít učit třeba zítra a vzdělání si postupně doplnit. Pokud jste tedy nedočkaví, zkuste se porozhlédnout, zda ředitelé ve vašem okolí shání posily! Mějte ale na paměti – pokud se na pozici přihlásí někdo kvalifikovaný, dostane přednost.

Potřebujete poradit s doplněním si kvalifikace? Podívejte se do našeho interaktivního průvodce.

Systém dovolených se liší školu od školy. Pravidelně bývá volno v létě, při jarních a podzimních prázdninách, o svátcích a podobně. 

Zbytek je ale velmi různorodý. Jiné to může být v mateřské škole, jiné na prvním a druhém stupni. Kromě klasické dovolené školy nabízejí i různé další možnosti – volno na samostudium, nemocenskou a další.

Tady se ukazuje velká výhoda školství – narazíte na něm na nejrůznější režimy fungování. Díky této různorodosti si můžete vybrat školu, která vám bude nejlépe vyhovovat!

To se dozvíte v našem newsletteru pro zájemce o učitelství!

Pokud máte zájem o hromadu užitečných informací a tipů o práci učitele, cestě k učitelství i úspěšném startu v nové kariéře, přihlaste se k odběru našeho krátkého seriálu pro začínající učitele.

Každý začátek je těžký. Start v učitelství třeba tím, že po nástupu do zaměstnání není mnoho času na rozkoukání se.

Se Začni učit! jsme tu právě proto, abychom vám v těchto nesnadných začátcích pomohli. Využít můžete náš Komunitní program Zauč se!, přihlásit se můžete i do našeho newsletteru pro začínající učitele – nebo si můžete prolistovat příručku, kterou jsme pro začínající učitele napsali s Učitelskou platformou.

Chcete taky začít učit?

Ale ještě nejste přesvědčeni, že chcete začít učit? Tak si učení vyzkoušejte – nebo si s pomocí našeho interaktivního průvodce jednoduše zjistěte, jak si doplnit pedagogickou kvalifikaci!

Co můžete dělat ve škole?

Kdo může tyto profese vykonávat?

Musíte být plně způsobilí k právním úkonům, prokázat znalost českého nebo jiného jazyka, ve kterém je vedeno vyučování, být bezúhonní, zdravotně způsobilí a mít odbornou kvalifikaci pro konkrétní přímou pedagogickou činnost. Pro přehledné shrnutí, jak je to s pedagogickou kvalifikací podle zákona o ped. pracovnících, navštivte náš rozcestník.

Co učitelství vlastně obnáší?

Pro přehled o každodenních tématech učitelů z praxe mrkněte na facebookovou skupinu naší spřátelené Učitelské platformy Učitelé+. (Skupina je uzavřená, ale obsah je viditelný pro všechny.)