Jak začít učit?

Nevíte si rady? Jste z pravidel, jak se stát učitelem, zmatení? Proto jsme sepsali tuhle stránku, která vám pomůže v základní orientaci.

Na úvod dvě důležité poznámky:

Učit jde i na částečný úvazek

Při práci, studiu, mateřské dovolené. Moc se o tom neví, ale kvůli učení se vzdát kariéry (a např. lepšího platu aspoň na půl úvazku) nemusíte. Platí, že vše je na domluvě s ředitelem, takže stejně jako hraješ dvě hodiny týdně florbal, můžeš učit dvě hodiny týdně třeba seminář o fake news.

Pedagogické minimum neexistuje

I když se tomu tak stále říká, dnes je to doplňující pedagogické studium (DPS) a většinou jsou to kurzy CŽV (=celoživotního vzdělávání) se zaměřením na přípravu učitelů pořádané VŠ. Ale pozor – různé CŽV jsou vhodné pro různé dosavadní vzdělání, předměty a stupně škol.

A teď – jak na tom jsi?

Pracuju a možná chci učit

Až na výjimky potřebuješ magisterský titul a doplněnou kvalifikaci v kurzu CŽV, který poskytují vysoké školy. Platí, že CŽV můžeš dělat pro ten obor, ze kterého máš magistra. Podle daného CŽV pak můžeš učit na druhém stupni ZŠ nebo SŠ.
Pro výuku praktických předmětů (vyučovaných typicky na odborných školách a učilištích) ti stačí VOŠ a CŽV, výuka výtvarné a hudební výchovy má vlastní (jednodušší) pravidla a cizí jazyky taky.
Pro učitelství na 1. stupni jsou kvalifikační požadavky striktnější, podívej se do našeho výkladu zákona.

Studuju a možná chci učit

Je čas začít zjišťovat, jak se přihlásit do kurzu CŽV na své vysoké škole (pokud tam je). V něm získáš pedagogickou kvalifikaci, kterou budeš pro učení (včetně svého budoucího magisterského titulu – až na výjimky níže) potřebovat. Nejjednodušší je udělat si ji rovnou při škole, často se to vyplatí i finančně.

Učit pak budeš moci odborné předměty na druhém stupni ZŠ nebo SŠ. Netýká se to ale uměleckých výchov (ta má vlastní pravidla, podívej se do překladu zákona) a cizích jazyků (tady jsou detaily jen k nim)

Pokud studuješ VOŠ, můžeš učit praktické předměty na středních školách.

Mám před maturitou, možná chci učit, a přemýšlím kam dál

Pokud víš, že učit chceš, dobrá volba bude pedagogická fakulta. Jen s ní můžeš učit na prvním stupni, zároveň ti otevře dveře (po případném doplnění kvalifikace) i jinde.
Pokud tě lákají jiné obory, ale přesto máš učitelské ambice, přečti si bod 2 a nebo výjimky pro cizí jazyky – tam je to ještě jinak.

Výjimky pro cizí jazyky

Magisterský titul je podmínka, potřebuješ ještě zkoušku alespoň na úrovni C1 a didaktickou přípravu, kterou získáš v příslušném programu Celoživotního vzdělávání. Podmínky se liší, pokud jsi kýžený jazyk studoval/a jako magisterský obor nebo máš titul z varianty pro učitelství. A jsi-li náhodou rodilý mluvčí, k vyučování konverzace ti stačí jen maturitní zkouška a s vysokoškolským titulem pak můžeš učit plnohodnotný předmět.

Pro asistenty pedagoga, školní psychology a další pomocné profese ale platí zvláštní pravidla – ty najdeš v našem výkladu zákona. Ten je vždy aktuální a jsou v něm odpovědi na (skoro) všechny problémy spojené s potřebnou kvalifikací pedagogů a příbuzných profesí.

Pokud jsi stále zmatený/á, co vlastně musíš před svou premiérou za katedrou udělat, jsi tu správně. Právě pro tebe jsme ZačniUČIT.cz vytvořili. Vložíš do něj, co za vzdělání už máš, spolu s tím, jaký obor bys rád/a učil/a, a my ti ukážeme cestu.